BURSA'DA ÇOK SESLİ BATI MÜZİĞİDünya Müzik Derneği Çoksesli Korosu 

Bursa'da Müzik 

Bursa'da Türk Musikisi

Bursa'da Çok Sesli Batı Müziği Tarihçesi 

   

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Müdürlüğü                

Alacamescid Mah. A.V.P. Devlet Tiyatrosu Binası No:40 Kat: 3 Heykel – BURSA

Telefon: (224) 225 59 70-71      Fax: (224) 225 59 70     www.bursasenfoni.gov.tr   

Bilet satış: 

Hafta içi mesai saatlerinde: Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu Heykel (0224) 225 59 70
Gişe:  Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Merinos (0224) 272 16 00

 

    Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın (BBDSO) temelleri, 1995 yılında Uludağ Üniversitesi bünyesinde Yaylı Çalgılar Oda Orkestrası’nın kurulmasının ardından, 1996 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde Nefesli ve Vurmalı Çalgılar Topluluğu kurulmasına dayanmaktadır. Bu iki topluluk üniversite ve belediyenin desteğinde birleştirilerek Bursa Senfoni Orkestrası oluşturulmuş ve düzenli konserlere başlanmıştır. 1999 yılında merhum orkestra şefi Prof. Hikmet Şimşek’in girişimleri sonucu kentteki yerini, Kültür ve Turizm Bakanlığı kapsamında yeniden yapılan sanatçı alım sınavlarıyla Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası oluşturulmuştur. Orkestranın şefliğine atanan Orhan Şallıel 2009 yılına kadar bu görevi sürdürdü. 2003 yılına kadar kurucu müdürlüğü Ahmet Borova yürüttü. 2009-2014 yılları arasında Türkiye’nin ilk kadın şefi İnci Özdil şefliğinde çalışmalarını sürdüren BBDSO, 2014-2015 yıllarında ise besteci ve şef Oğuzhan Balcı şefliğinde çalışmalarını sürdürmüştür.

 

Bursa Oda Orkestrası  

 

       

    Ünlü keman sanatçılarımızdan Cihat Aşkın’ın önerisiyle Özgür Elgün ve Şahin Uçar tarafından kurulan topluluk, ondört profesyonel sanatçıdan oluşmaktadır. İlk konserini 9 Nisan 2005 tarihinde gerçekleştirerek müzik hayatına “merhaba” diyen ve senfonik orkestralara oranla hareket kabiliyeti açısından oldukça esnek olabilen bu dinamik  topluluğun amacı, polifonik müziği daha  geniş kitlelere ulaştırabilmek için özel konserler, eğitim seminerleri ve konserleri, özel amaçlı müzik etkinlikleri düzenlemektir. Bunun yanı sıra genç ve idealist sanatçıları da desteklemeyi, kültürel-akademik gelişime yönelik sosyal amaçlı etkinliklerde de bulunmayı da ilke edinmiştir. Şahin Uçar şefliğinde çalışan ve bugüne dek Siemens, Deka Kimya ve Efes Pilsen gibi firmaların davetlisi olarak konserler yapan Bursa Oda Orkestrası, yaptığı her yeni etkinlikle adını duyurmakta ve beğeni kazanmaktadır.

.  

 

    Nilüfer Oda Orkestrası

 

    Uludağ Üniversitesi Müzik Eğitimi Ana Dalı Öğretim Üyesi Hasan Adıgüzelzade  tarafından kurulan topluluk çalışmalarına 2003 Kasım ayında başlandı. Müzik Öğretmenleri ve Eğitim  Fakültesi öğrencilerinden oluşan topluluğun repertuarında Barok Dönem, Klasik Dönem ve Çağdaş Türk Müziği eserlerinden örnekler yer almaktadır.Şimdilik sadece yaylı sazlardan oluşan topluluğun, nefesli ve vurmalı  çalgıların katılımıyla senfonik bir yapıya kavuşması hedeflenmektedir.

                   

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 28/10/22