BURSA'DA MÜZELER   (A-H)  

 

Müzeler

Müzeler İ - Z

 

   Arkeoloji Müzesi                                                       Arkeopark                  

   Atatürk Müzesi                                                          Basın Müzesi        

     Bıçak Müzesi                                                                   Celal Bayar Müzesi

   Cumalıkızık Etnoğrafya Müzesi                               Edebiyat Müzesi 

   Enerji Müzesi

   Esat Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi

   Göç Tarihi Müzesi                                              Hünkar Köşkü Müzesi                             

  

Arkeoloji Müzesi

Tel:(224)  234 49 18            Belgeç: (224) 234 49 19

      1904 yılından 1972 yılına kadar Bursa Erkek Lisesi ve Yeşil Medrese'de toplanan arkeolojik eserler,  Kültürpark içerisinde yaptırılan arkeoloji müzesine taşınmış ve modern bir şekilde teşhir-tanzimi yapılarak, 1972 yılında ziyarete açılmıştır. Halen bu binada hizmet vermektedir. Müzede M.Ö. 3. binden Bizans Devri sonlarına kadar olan dönemde Bithynia ve Mysia bölgelerinde bulunmuş eserler sergilenmektedir. 

1. Salonda Altınoluk (Antandros) antik kenti nekropolünden ele geçen çeşitli formdaki kaplar, figürinler ve  bronz eserler ile Eski Tunç Çağına ait eserler sergilenmektedir.

2. Salonda Hellenistik ve Roma devri taş eserleri sergilenmektedir. Kybele heykelleri ile bronz Apollon heykeli ve Athena büstü nadir güzelliktedir.

3. Salonda MÖ. VII. yüzyıldan Bizans Devri sonuna kadar geçen zamana ait eserler sergilenmektedir. Cam eserler, altın takılar, çeşitli kaplar ve üst katta Roma Devrine ait bronz eserler ile Bizans eserleri görülebilecek yapıtlardır.

4. Salonda tümülüs mezar odası, savaş arabası canlandırılmıştır. Müze bahçesinde çeşitli mimari parçalar, lahitler ve mezar stelleri yer alır.

Envanteri:

Arkeolojik Eser: 13.024                 Etnoğrafik Eser: 30.508

Gayri İslami Sikke: 16.702             İslami Sikke: 4384

  Pazartesi dışında her gün 08.00-12.00/13.00-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

 

Bursa Arkeoloji Müzesi 1908'de şimdiki Erkek Lisesi binasında açılmıştır.

 

Arkeopark

Akçalar Sanayi Bölgesi Abdallar Cad. No:10 Nilüfer/BURSA   Tel: (224) 223 26 87   

Çalışma Saatleri: (Pazartesi Hariç) 09:30 - 17:30

Eylül 2015'de ziyarete açıldı. Arkeopark Aktopraklık Höyük ve Açıkhava Müzesi Avrupa'nın en büyük tarih öncesi parkı unvanına sahiptir. Günümüzden 8 bin 500 yıl önceki döneme ait canlandırılmaların yer aldığı Arkeopark, Akçalar Aktopraklık mevkiinde yer alıyor. Bölgede yapılan kazılar ve dönemin yaşantısı hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz Arkeopark, örnek bir tarihi ve turistik mekândır. Proje kapsamında arkeoloji ve ilişkili dallardan gelen uzman ve öğrencilere yönelik aktiviteler için söz konusu tüm canlandırmalar birer arka plan olarak kullanılmaya hazır hale getirilmiştir.

 

 

Atatürk Müzesi

Tel: (224) 234 77 16

         Çekirge'de, eski Çelik Palas otelin yan tarafındadır. Atatürk, Bursa'ya çeşitli tarihlerde 13 kez gelmişti. Çoğu zaman dinlenmek üzere geldiği Bursa'da geçen günlerini hesaplayacak olursak, tamamı 2 ay 20 gün 4 saat tutuyor. Bursa bu yönüyle şanslı şehirlerimizden biri. Atatürk, İstanbul (Yalova dahil), Ankara, İzmir, Sivas'tan sonra en çok Bursa'da kalıyor.       

       Bina 19. asırda bir İngiliz bayan tarafından inşa ettirildi. Fransız ve İngiliz örneklerine, özellikle de 1895'de Paris'in banliyösü olan Maisons Lafitte'de yapılan "Les Muettes" olarak da bilinen eve benzemektedir. Atatürk'ün 1923 yılındaki ziyaretinden önce köşkü Miralay Mehmet Bey kullanıyordu. Bursa Belediyesi köşkü satın alıp Atatürk'e hediye etti. Atatürk'ün ölümünden sonra köşkü, Çelik Palas'ın ek bir binası olarak Emekli Sandığı'na geçti. Daha sonra Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmak üzere, 1965 yılında onarıma alındı. Onarımdan sonra, Milli Eğitim Bakanlığı'na devredildi. 1973 yılında da Atatürk Müzesi adıyla ziyarete açıldı.

      Geniş bir bahçe içerisinde bulunan Bursa Atatürk Köşkü, çatısı ile birlikte 3 katlıdır. İlk kattaki salon ve odalar bugün Atatürk resimleri ve Atatürk'ün kullandığı eşyalarla sergilenmiştir. İkinci katta Atatürk'ün yatak odası, çalışma salonu, banyosu vardır. Buradaki eşyalardan çoğu Atatürk'ün zamanına aittir. Üçüncü kat, misafirhane olarak kullanılmaktadır.

I. Kat: Girişin sağında kabul salonu, solda yemek salonu ile buraya açılan dinlenme odasından meydana gelmiştir.        

II. Kat: Sağda yatak odası, solda çalışma odası ve çalışma odasının sağ yan tarafından geçilerek limonluk bölümüne ulaşılır. Bodrum kat, mutfak ve hizmet için kullanılmıştır. Köşkün eşyalarının tamamına yakını Atatürk'ün kullandığı özgün eşyalardır.

 

Basın Müzesi

Ataevler Basın Kültür Sarayı  Kat 2

 

Celal Bayar Müzesi

      

    Türkiye'nin 3. cumhurbaşkanı Celal Bayar 1883'te Gemlik'e bağlı Umurbey köyünde doğmuştur. 1970 yılında onun adına bir vakıf kurulmuş ve bu vakıf köyde bir kütüphane, müze, sinema binası yaptırarak 15 bin ciltlik kütüphanesini, kendisine verilen tüm hediyeleri ve arşivini buraya hibe etmiştir. Daha önce "beni köyümden ve köylümden ayırmayın" diye vasiyette bulunan Celal Bayar, 22 Ağustos 1986 tarihinde, sevenlerinin ve köylülerinin gözyaşları arasında müzesinin bahçesinde toprağa verilmiştir. Naaşı, daha sonra devlet tarafından yaptırılan anıt mezara nakledilmiştir.

   Müzenin kütüphane bölümü tadilat için kapalı (Temmuz 2022)

 

Cumalıkızık Etnoğrafya Müzesi

Tel: (224) 716 37 37    Pazartesi hariç haftanın her günü saat 09:30 -17:30 saatlerinde açıktır.

   Bursa kent merkezine 10 km. uzaklıktaki Cumalıkızık köyünde yer alır.  22 Haziran 2015 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen yüzüyle ziyarete açılan Cumalıkızık Köy Müzesi iki kattan oluşuyor.  Müzenin kapalı kısmında köylüler tarafından bağışlanmış olan ve 18, 19, ve 20. yüzyıllarda kullanılmış olan aydınlatma ve ısınma araçları, mutfak eşyaları, tarım aletleri, silahlar, teknik malzemeler, av malzemeleri ile binek ve taşıma gereçleri; bahçesinde ise at arabaları, şaraphane, üzüm çiğneme teknesi, dibek taşı, yalak ve sütun başlıkları sergilenmektedir.

 

 

Edebiyat Müzesi

Gümüştepe Mah. (Misi), Dere Sok. No: 9 Nilüfer - Bursa

Çalışma saatleri: Pazartesi hariç her gün 10:00 - 18:30

Alanında Türkiye’de ilk ve tek olan Edebiyat Müzesi, Nazım Hikmet’ten Yaşar Kemal’e, Orhan Pamuk’tan Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya kadar çok sayıda değerli yazarın el yazmaları ve kişisel eşyalarını barındırıyor.

Enerji Müzesi               

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (Merinos), Osmangazi-BURSA

Tel: 0 224 716 37 22                    http://bursamerinosenerjimuzesi.com/

Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.

    Mustafa Kemal Atatürk’ün açılışını gerçekleştirdiği bir iplik ve kumaş fabrikası olan Merinos tesisleri sadece Bursa’nın değil, Türkiye’nin de en büyük yatırımlarından biriydi. Bursa’da 1938’de dokuma fabrikası olarak kurulan Merinos’un bir kısmı enerji trafosundan ilham alınarak 7.9.2012'de müzeye dönüştürülmüştür. Elektrik üretiminin ayrı aşamaları ile ilgili müzedeki bölümleri gezerek Bursa’daki elektrik üretimine dair bilgiler edinebilirsiniz. Cansız manken, özel ışıklandırma ve ses efektleri ile hareketlendirilen her bölüm tiyatral bir gösteri atmosferi sunmaktadır. Ayrıca son dönemlerde sayıları hızla artan ‘kaçış’ oyunlarına ayrı bir hava katan ‘müzede bir olay var’ etkinliği, Merinos Enerji Müzesi’ne olan ilgiyi arttıran etkenlerdendir.

 

 

Esat Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi

Muradiye Mah. II. Murad Cad. Şair Ahmedpaşa Medresesi

Tel: (224) 225 48 13        Belgeç: 225 42 42      537 - 319 19 52      bilgi@uluumay.com

    Bursa’da, Şair Ahmet Paşa Medresesi’nde kurulan ve 18 Eylül 2004 tarihinde ziyarete açılan “Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi”nde, tarihi 17. yüzyıla uzanan Anadolu ve Osmanlı Rumelisi’nden çeşitli yerlere ait 70 kıyafet ve 400 parça takı sergileniyor. Anadolu Folklor Vakfı kurucu üyesi ve Bursa şube başkanı Esat Uluumay tarafından kırk yıllık bir birikim sonucu oluşturulan müzede geleneksel giyim-kuşamın ayrılmaz parçaları olan oyalar, keseler, kadın ve erkek başlıkları bohçalar, yazmalar, seccadeler, kolonlar, heybeler, yörük çuvalları, bakır eşyalar da sergileniyor. Müzenin ayrıca ney, hat, tezhip, ebru ve minyatür kurslarının verileceği; sergi talebinde bulunanların ihtiyacının karşılanacağı bir kültür merkezi olma özelliğini taşıması da planlanıyor.

    Müzenin kurucusu Esat Uluumay: “Kültürün en önemli ögelerinden biri, kıyafettir. Çünkü, kıyafet ve takı çok geniş konuları kapsıyor. Şu anda çok büyük paralar verseler, böyle bir müze yapılabilmesi mümkün değil. Elinde kıyafet olan çok az aile değerini anlayarak sakladı veya çoğu kıyafet yurtdışına gitti. Müzenin modasından tekstiline, dericiliğinden kuyumculuğuna kadar ana kaynak teşkil edecek bir yapısı var. Müze, görsel ve plastik sanatlara da kaynak olabilecek” diyor. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve çeşitli şirketlerin desteğiyle tamamlanan müzede bir de “Osmanlı Çay Bahçesi”nin açılması planlanıyor.

Müze içeriği hakkında ayrıntılı bilgi               Esat Uluumay hakkında ayrıntılı bilgi

 

Göç Tarihi Müzesi

Merinos AKKM Doğu Kapısı Girişi 2. Kat Osmangazi/BURSA

Tel: (224) 716 37 19                 http://bursagocmuzesi.com/

Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.

Göçler sırasında yaşananları yansıtan, canlandırılmış örneklerle de gelecek kuşaklara aktarılabilecek nitelikte, yeni bir kent hafızası niteliğindedir. Kronolojik tarihe göre düzenlenen bölümlerde, son dönem Balkanlardan, Kırım’dan ve Kafkaslardan yaşanan göçler de müzedeki yerinde izlenime sunulmuştur. Müzede ayrıca göçlerin Bursa’ya kazandırdıkları ve farklı kültürlerin bir arada yaşamasının şehre katkıları yer almaktadır. Kasım 2014'de açılan müzenin bölümleri şunlardır:
Tarih öncesi ve İlk Çağ Bursa yerleşimleri / Bursa şehrinin kuruluşu
Bursa’nın fethi ve Türkmen yerleşimleri
Balkanların fethi ve kurulan Osmanlı uygarlığı
Balkanlar’dan Bursa’ya göç  / Mübadele göçleri
Kafkas göçleri   / Tatar Türkleri’nin Kırım’dan göçleri

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (Merinos) Doğu Kapısı, 2. Kat

Tel: (224) 716 37 19        Çalışma Saatleri (Pazartesi hariç): 09:00 - 17:30

http://bursagocmuzesi.com                    goc.muzesi@bursa.bel.tr

 

Hünkar Köşkü Müzesi                                 Zeki Müren ve Hünkar Köşkü ??

Mollaarap Mah. Köşk Cad. No: 2  Yıldırım - Bursa    Tel: (224)  329 34 98

http://hunkarkosku.bursa.bel.tr/