BURSA'DA MÜZELER   (A-İ)  

 

Müzeler

Müzeler K - Z

 

   Arkeoloji Müzesi                                              Arkeopark                  

   Atatürk Müzesi                                                 Basın Müzesi        

     Bıçak Müzesi                                                         Celal Bayar Müzesi

   Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi                             Cumalıkızık Etnoğrafya Müzesi                       

    Edebiyat Müzesi                                               Enerji Müzesi

   Esat Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi

   Göç Tarihi Müzesi                                       Hünkar Köşkü Müzesi       

   İnegöl Kent Müzesi                                          İnegöl Mobilya Ağaç Sanayi Müzesi

   İpekçilik Müzesi                                               İznik Müzesi  

                      

  

Arkeoloji Müzesi

Tel:(224)  234 49 18            Belgeç: (224) 234 49 19

      1904 yılından 1972 yılına kadar Bursa Erkek Lisesi ve Yeşil Medrese'de toplanan arkeolojik eserler,  Kültürpark içerisinde yaptırılan arkeoloji müzesine taşınmış ve modern bir şekilde teşhir-tanzimi yapılarak, 1972 yılında ziyarete açılmıştır. Halen bu binada hizmet vermektedir. Müzede M.Ö. 3. binden Bizans Devri sonlarına kadar olan dönemde Bithynia ve Mysia bölgelerinde bulunmuş eserler sergilenmektedir. 

1. Salonda Altınoluk (Antandros) antik kenti nekropolünden ele geçen çeşitli formdaki kaplar, figürinler ve  bronz eserler ile Eski Tunç Çağına ait eserler sergilenmektedir.

2. Salonda Hellenistik ve Roma devri taş eserleri sergilenmektedir. Kybele heykelleri ile bronz Apollon heykeli ve Athena büstü nadir güzelliktedir.

3. Salonda MÖ. VII. yüzyıldan Bizans Devri sonuna kadar geçen zamana ait eserler sergilenmektedir. Cam eserler, altın takılar, çeşitli kaplar ve üst katta Roma Devrine ait bronz eserler ile Bizans eserleri görülebilecek yapıtlardır.

4. Salonda tümülüs mezar odası, savaş arabası canlandırılmıştır. Müze bahçesinde çeşitli mimari parçalar, lahitler ve mezar stelleri yer alır.

Envanteri:

Arkeolojik Eser: 13.024                 Etnoğrafik Eser: 30.508

Gayri İslami Sikke: 16.702             İslami Sikke: 4384

  Pazartesi dışında her gün 08.00-12.00/13.00-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

 

Bursa Arkeoloji Müzesi 1908'de şimdiki Erkek Lisesi binasında açılmıştır.

 

Arkeopark

Akçalar Sanayi Bölgesi Abdallar Cad. No:10 Nilüfer/BURSA   Tel: (224) 223 26 87   

Çalışma Saatleri: (Pazartesi Hariç) 09:30 - 17:30

Eylül 2015'de ziyarete açıldı. Arkeopark Aktopraklık Höyük ve Açıkhava Müzesi Avrupa'nın en büyük tarih öncesi parkı unvanına sahiptir. Günümüzden 8 bin 500 yıl önceki döneme ait canlandırılmaların yer aldığı Arkeopark, Akçalar Aktopraklık mevkiinde yer alıyor. Bölgede yapılan kazılar ve dönemin yaşantısı hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz Arkeopark, örnek bir tarihi ve turistik mekândır. Proje kapsamında arkeoloji ve ilişkili dallardan gelen uzman ve öğrencilere yönelik aktiviteler için söz konusu tüm canlandırmalar birer arka plan olarak kullanılmaya hazır hale getirilmiştir.

 

 

Atatürk Müzesi

Tel: (224) 234 77 16

         Çekirge'de, eski Çelik Palas otelin yan tarafındadır. Atatürk, Bursa'ya çeşitli tarihlerde 13 kez gelmişti. Çoğu zaman dinlenmek üzere geldiği Bursa'da geçen günlerini hesaplayacak olursak, tamamı 2 ay 20 gün 4 saat tutuyor. Bursa bu yönüyle şanslı şehirlerimizden biri. Atatürk, İstanbul (Yalova dahil), Ankara, İzmir, Sivas'tan sonra en çok Bursa'da kalıyor.       

       Bina 19. asırda bir İngiliz bayan tarafından inşa ettirildi. Fransız ve İngiliz örneklerine, özellikle de 1895'de Paris'in banliyösü olan Maisons Lafitte'de yapılan "Les Muettes" olarak da bilinen eve benzemektedir. Atatürk'ün 1923 yılındaki ziyaretinden önce köşkü Miralay Mehmet Bey kullanıyordu. Bursa Belediyesi köşkü satın alıp Atatürk'e hediye etti. Atatürk'ün ölümünden sonra köşkü, Çelik Palas'ın ek bir binası olarak Emekli Sandığı'na geçti. Daha sonra Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmak üzere, 1965 yılında onarıma alındı. Onarımdan sonra, Milli Eğitim Bakanlığı'na devredildi. 1973 yılında da Atatürk Müzesi adıyla ziyarete açıldı.

      Geniş bir bahçe içerisinde bulunan Bursa Atatürk Köşkü, çatısı ile birlikte 3 katlıdır. İlk kattaki salon ve odalar bugün Atatürk resimleri ve Atatürk'ün kullandığı eşyalarla sergilenmiştir. İkinci katta Atatürk'ün yatak odası, çalışma salonu, banyosu vardır. Buradaki eşyalardan çoğu Atatürk'ün zamanına aittir. Üçüncü kat, misafirhane olarak kullanılmaktadır.

I. Kat: Girişin sağında kabul salonu, solda yemek salonu ile buraya açılan dinlenme odasından meydana gelmiştir.        

II. Kat: Sağda yatak odası, solda çalışma odası ve çalışma odasının sağ yan tarafından geçilerek limonluk bölümüne ulaşılır. Bodrum kat, mutfak ve hizmet için kullanılmıştır. Köşkün eşyalarının tamamına yakını Atatürk'ün kullandığı özgün eşyalardır.

 

Basın Müzesi

Ataevler Basın Kültür Sarayı  Kat 2

 

Celal Bayar Müzesi

      

    Türkiye'nin 3. cumhurbaşkanı Celal Bayar 1883'te Gemlik'e bağlı Umurbey köyünde doğmuştur. 1970 yılında onun adına bir vakıf kurulmuş ve bu vakıf köyde bir kütüphane, müze, sinema binası yaptırarak 15 bin ciltlik kütüphanesini, kendisine verilen tüm hediyeleri ve arşivini buraya hibe etmiştir. Daha önce "beni köyümden ve köylümden ayırmayın" diye vasiyette bulunan Celal Bayar, 22 Ağustos 1986 tarihinde, sevenlerinin ve köylülerinin gözyaşları arasında müzesinin bahçesinde toprağa verilmiştir. Naaşı, daha sonra devlet tarafından yaptırılan anıt mezara nakledilmiştir.

   Müzenin kütüphane bölümü tadilat için kapalı (Temmuz 2022)

 

Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi

İhsaniye Mah. 2. Er Sokak- Nilüfer, Bursa           açılışı: 29.2.2024

 

Cumalıkızık Etnoğrafya Müzesi

Tel: (224) 716 37 37    Pazartesi hariç haftanın her günü saat 09:30 -17:30 saatlerinde açıktır.

   Bursa kent merkezine 10 km. uzaklıktaki Cumalıkızık köyünde yer alır.  22 Haziran 2015 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen yüzüyle ziyarete açılan Cumalıkızık Köy Müzesi iki kattan oluşuyor.  Müzenin kapalı kısmında köylüler tarafından bağışlanmış olan ve 18, 19, ve 20. yüzyıllarda kullanılmış olan aydınlatma ve ısınma araçları, mutfak eşyaları, tarım aletleri, silahlar, teknik malzemeler, av malzemeleri ile binek ve taşıma gereçleri; bahçesinde ise at arabaları, şaraphane, üzüm çiğneme teknesi, dibek taşı, yalak ve sütun başlıkları sergilenmektedir.

 

 

Edebiyat Müzesi

Gümüştepe Mah. (Misi), Dere Sok. No: 9 Nilüfer - Bursa

Çalışma saatleri: Pazartesi hariç her gün 10:00 - 18:30

Alanında Türkiye’de ilk ve tek olan Edebiyat Müzesi, Nazım Hikmet’ten Yaşar Kemal’e, Orhan Pamuk’tan Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya kadar çok sayıda değerli yazarın el yazmaları ve kişisel eşyalarını barındırıyor.

Enerji Müzesi               

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (Merinos), Osmangazi-BURSA

Tel: 0 224 716 37 22                    http://bursamerinosenerjimuzesi.com/

Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.

    Mustafa Kemal Atatürk’ün açılışını gerçekleştirdiği bir iplik ve kumaş fabrikası olan Merinos tesisleri sadece Bursa’nın değil, Türkiye’nin de en büyük yatırımlarından biriydi. Bursa’da 1938’de dokuma fabrikası olarak kurulan Merinos’un bir kısmı enerji trafosundan ilham alınarak 7.9.2012'de müzeye dönüştürülmüştür. Elektrik üretiminin ayrı aşamaları ile ilgili müzedeki bölümleri gezerek Bursa’daki elektrik üretimine dair bilgiler edinebilirsiniz. Cansız manken, özel ışıklandırma ve ses efektleri ile hareketlendirilen her bölüm tiyatral bir gösteri atmosferi sunmaktadır. Ayrıca son dönemlerde sayıları hızla artan ‘kaçış’ oyunlarına ayrı bir hava katan ‘müzede bir olay var’ etkinliği, Merinos Enerji Müzesi’ne olan ilgiyi arttıran etkenlerdendir.

 

 

Esat Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi

Muradiye Mah. II. Murad Cad. Şair Ahmedpaşa Medresesi

Tel: (224) 225 48 13        Belgeç: 225 42 42      537 - 319 19 52      bilgi@uluumay.com

    Bursa’da, Şair Ahmet Paşa Medresesi’nde kurulan ve 18 Eylül 2004 tarihinde ziyarete açılan “Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi”nde, tarihi 17. yüzyıla uzanan Anadolu ve Osmanlı Rumelisi’nden çeşitli yerlere ait 70 kıyafet ve 400 parça takı sergileniyor. Anadolu Folklor Vakfı kurucu üyesi ve Bursa şube başkanı Esat Uluumay tarafından kırk yıllık bir birikim sonucu oluşturulan müzede geleneksel giyim-kuşamın ayrılmaz parçaları olan oyalar, keseler, kadın ve erkek başlıkları bohçalar, yazmalar, seccadeler, kolonlar, heybeler, yörük çuvalları, bakır eşyalar da sergileniyor. Müzenin ayrıca ney, hat, tezhip, ebru ve minyatür kurslarının verileceği; sergi talebinde bulunanların ihtiyacının karşılanacağı bir kültür merkezi olma özelliğini taşıması da planlanıyor.

    Müzenin kurucusu Esat Uluumay: “Kültürün en önemli ögelerinden biri, kıyafettir. Çünkü, kıyafet ve takı çok geniş konuları kapsıyor. Şu anda çok büyük paralar verseler, böyle bir müze yapılabilmesi mümkün değil. Elinde kıyafet olan çok az aile değerini anlayarak sakladı veya çoğu kıyafet yurtdışına gitti. Müzenin modasından tekstiline, dericiliğinden kuyumculuğuna kadar ana kaynak teşkil edecek bir yapısı var. Müze, görsel ve plastik sanatlara da kaynak olabilecek” diyor. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve çeşitli şirketlerin desteğiyle tamamlanan müzede bir de “Osmanlı Çay Bahçesi”nin açılması planlanıyor.

Müze içeriği hakkında ayrıntılı bilgi               Esat Uluumay hakkında ayrıntılı bilgi

 

Göç Tarihi Müzesi

Merinos AKKM Doğu Kapısı Girişi 2. Kat Osmangazi/BURSA

Tel: (224) 716 37 19                 http://bursagocmuzesi.com/

Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.

Göçler sırasında yaşananları yansıtan, canlandırılmış örneklerle de gelecek kuşaklara aktarılabilecek nitelikte, yeni bir kent hafızası niteliğindedir. Kronolojik tarihe göre düzenlenen bölümlerde, son dönem Balkanlardan, Kırım’dan ve Kafkaslardan yaşanan göçler de müzedeki yerinde izlenime sunulmuştur. Müzede ayrıca göçlerin Bursa’ya kazandırdıkları ve farklı kültürlerin bir arada yaşamasının şehre katkıları yer almaktadır. Kasım 2014'de açılan müzenin bölümleri şunlardır:
Tarih öncesi ve İlk Çağ Bursa yerleşimleri / Bursa şehrinin kuruluşu
Bursa’nın fethi ve Türkmen yerleşimleri
Balkanların fethi ve kurulan Osmanlı uygarlığı
Balkanlar’dan Bursa’ya göç  / Mübadele göçleri
Kafkas göçleri   / Tatar Türkleri’nin Kırım’dan göçleri

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (Merinos) Doğu Kapısı, 2. Kat

Tel: (224) 716 37 19        Çalışma Saatleri (Pazartesi hariç): 09:00 - 17:30

http://bursagocmuzesi.com                    goc.muzesi@bursa.bel.tr

 

Hünkar Köşkü Müzesi                                 Zeki Müren ve Hünkar Köşkü ??

Mollaarap Mah. Köşk Cad. No: 2  Yıldırım - Bursa    Tel: (224)  329 34 98

http://hunkarkosku.bursa.bel.tr/                            

                 

 

 

İnegöl Kent Müzesi

Yenice Mah. Belediye Meydanı No: 24 (İshakpaşa Camii Karşısı)       Tel: (224) 713 18 70

   Türkiye'de, bir ilçede açılmış ilk kent müzesidir. 10 Ocak 2009 'da açılan müze 19. yüzyıldan kalma bir yapı olan eski belediye binasında hizmet vermektedir. İnegöl kültürünü yansıtan 24 farklı bölümü, 1 sergi salonu, 1 çok amaçlı salonu bulunmaktadır. Müze kolleksiyonu büyük ölçüde İnegöllülerin bağışlarıyla oluşturulmuştur.

Bölümler
1. Tarihöncesi dönem   2. Roma ve Bizans dönemi    3. İnegöl’ün fethi ve Turgut Alp
4. Karacahisar ve Osmanlı Devletinin Kuruluşu    5. İnegöl’e yerleşen Türkmenler
6. Osmanlı döneminde sosyal ve ekonomik yaşam    7. Osmanlı döneminde kültürel yaşam
8. Göç     9. İşgal yolları ve İnegöl     10. Kurtuluş yılları      11. Cumhuriyetin ilk yıllarında İnegöl
12. İnegöl’ü yönetenler    13. Tarım     14. Sanayileşen İnegöl     15. Değişen İnegöl ve kentleşme
16. Kültür sanat faaliyetleri ve basın-iletişim   17. Sivil toplum ve eğitim
18. Gelin odası    19. İnegöl odası    20. Berber    21. Tütün
22. Yemek kültürü   23. İnegöl ve turizm   24. Spor    25. Sağlık

 

İnegöl Mobilya Ağaç Sanayi Müzesi

Aralık 2014'de açılmıştır.    Yenice Mah. Demircizade Sok. No:11-12  Tel: (224) 711 18 70

www.inegolmobilyamuzesi.gov.tr                 info@inegolmobilyamuzesi.gov.tr

 

İpekçilik Müzesi

    1888 yılında İpekçilik Mektebi Olarak açıldı. 1926'da "İpek Böcekçiliği Mektebi" olarak anılan okulun adı 1930'da "İpekböcekçiliği Enstitüsü", 6 Kasım 1971'de ise "Bursa İpekböcekçiliği Araştırma Enstitüsü" olarak değiştirildi. Tarım Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren enstitünün 1976 yılında Hürriyet Mahallesi'ndeki yeni binasına taşınmasıyla, tarihi bina Bursa Yüksek İslam Enstitüsü, daha sonra ise İmam Hatip Lisesi olarak kullanıldı. 2010'da İpekçilik Müzesi'ne dönüştürüldü.

 

İznik Müzesi    (Nilüfer Hatun İmareti)

Müze Cad. İznik – Bursa            Tel:(224)  757 10 4

     Sultan I. Murad'ın annesi Nilüfer Hatun'un anısına 1388 yılında inşa ettirilmiştir. İmaret olarak kullanılan yapı, yoksullar için her gün yemek dağıtılan bir hayır kurumuydu. Cumhuriyet Döneminde değişik gereksinmeler için depo olarak kullanılmış, 1960 yılında müze olarak hizmete açılmıştır. Tarihsel bir yapı olan imaret 14. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden birisidir. Osmanlı mimarisinde ters T planı ilk kez bu yapıda görülür. Yapı, kubbe ve tonozların örttüğü sütun ve payelerin taşıyıcı oldukları bir revakla başlar. Üzerinde kitabe bulunan bir kapı ile ana bölüme girilir. Ana bölüm, merkezinde bir aydınlatma feneri bulunan bir kubbe ile örtülüdür. Ana bölümden üzerleri birer kubbeyle örtülü yan mekânlara geçilir. İmaret, Bizans'a özgü çok zengin ve renkli taş ve tuğla işçiliği ile dikkat çeker.

   İznik Ayasofya Müzesi :  Ayasofya 4. yüzyılda bazilika tipinde inşa edilmiş bir kilisedir. Yapı ikonoklastik dönemde (726-842), 11 Ekim 787 tarihinde İznik'te toplanan 7. Ruhani Konsil'le anılır. İkonoklastik Dönemde dinsel konuların figüratif işlenişi yasaklanmış, sembolizm etkili olmuştur. İmparatoriçe Eirene tarafından resmi yeniden sevdirmek için düzenlenen bu dini toplantı, tarihe 2. İznik Konsili olarak geçmiştir. 11. yüzyıldaki depremden sonra mimarisinde önemli bir değişiklik yapılarak nefler payelerle sınırlandırılmıştır. Apsisin iki yanında, üzeri kubbelerle örtülü birer oda yan mekan vardı. 1331'den sonra Orhan Gazi tarafından camiye dönüştürülmüştür. Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566) zamanında, Mimar Sinan tarafından bir mihrap ilave edilerek, yan neflerde büyük kemer açıklıkları oluşturulmuştur. Yapı Bizans Dönemine ait bazı fresko ve mozaik kalıntıları içerir. Freskolar, postoforium odalarının kubbe ve duvarlarında, ayrıca yan nef duvarındaki mezarın üzerindedir. Mezarın üzerindeki fresk Meryem, Hz. İsa ve Johannes tasvirlerini içerir. Döşeme mozaiği (11. yüzyıl) renkli taşların belirli geometrik şekillere göre kesilmesi ve geçmeli bir desenle birleştirilmesi suretiyle meydana getirilmiş bir yer süslemesi olup orta nefte yer alır. Osmanlı Dönemine ait bezemeler ise güneyde yer alan kemer başlangıcındaki kalem işi yazı, bitkisel motiflerle süslü şerit ve iç mihraptaki küçük bir zencerek motifli alçı kalıntısıdır. Ayasofya Kilisesi 2011'de cami olarak kullanıma açılmıştır.

  Müze Bölümleri
     Müzede sergilenen eserleri, İznik ve çevresinden elde edilen ve bilimsel kazılarda çıkarılan eserler oluşturmaktadır. Müze bahçesinde Roma, Bizans, Osmanlı Dönemi eserleri sergilenmiştir. Bu eserler, sütun başlıkları, lahitler, kabartmalar, korkuluk levhaları, ambonlar, steller, yazıtlar, çörtenler, kuyu bilezikleri ve İslâmî mezar taşlarıdır. Kapalı teşhirde ise, arkeolojik, etnografik, sikke ve İznik çinileri sergilenmektedir. Ana bölümde sergilenen arkeolojik eserler tarihöncesi dönemden Bizans Dönemi sonuna kadar olan zaman dilimine aittir. Aynı yerdeki sikke bölümünde Arkaik Dönemden Osmanlı Dönemi sonuna kadar basılmış örnekleri, etnografik bölümde ise yörenin yakın geçmişteki örf adetlerini, kültürel ve sosyal yapısını yansıtan örnekler yer almaktadır. Bunlar müzenin güney ve kuzey mekânlarında sergilenmektedir.

   İznik Keramik ve Çini Bölümü

  Yapıldıkları dönemde geniş kullanım alanı bulan ve İznik'te 15-17. yüzyıllar arasında üretilen çini buluntuları müzenin güney mekânında sergilenmektedir. 11-14. yüzyıllarda yine İznik'te üretilen İznik keramikleri kuzey mekânında teşhir edilmektedir. Halen müzede 2000'i aşkın arkeolojik eser, 300 sikke, 500 İznik çinisi ve seramiği ile 150 adet etnografik eser sergilenmektedir. Teşhirde yer alan eserlerin %98'i bilimsel kazılardan ele geçen buluntulardır.

  Çevrede Yapılan Bilimsel Kazılar

  1- Ilıpınar Höyük Kazısı: Orhangazi İlçesi sınırları içinde yer alan Ilıpınar höyükte kazılara Hollanda Tarih ve Arkeoloji Enstitüsü başkanı Dr. Jacob Roodenberg başkanlığında 1987 yılında başlanmıştır. Türk ve Hollandalı bilim adamları ile öğrencilerin katılımı ile yürütülen kazılarda M.Ö. 6. bin yıl kültür tabakasına kadar inilmiştir. Çalışmalarda tarihöncesi dönemlere ait çok önemli bulgular ortaya çıkarılmıştır. Bunlar arasında yer alan çeşitli ev kalıntıları, pişmiş toprak, kemik, taş, bronz aletler, çeşitli mutfak eşyaları, ziraat aletleri, kozmetik kapları ile kolyeler yapıldıkları dönemin yaşamı hakkında geniş bilgi vermektedir. Höyükte ortaya çıkarılan mezarlar da bize ölü gömme adetlerinin nasıl olduğunu göstermektedir. Höyük buluntuları arasında yapılan karbon 14 analizleri, ziraatin bölgede ilk başladığı yerleşim yerinin Ilıpınar höyük olduğunu kanıtlamaktadır.

  2- İznik Çini Fırınları Kazısı: İznik ilçe merkezinde 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji bölüm başkanı Prof. Dr. Oktay Aslanapa tarafından kazılara başlanmıştır. 1994 yılından itibaren çalışmalar yine aynı bölümde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Ara Altun başkanlığında evam ettirilmiştir. Burada 11-17. yüzyıllar arasında imal edilmiş eserler ele geçmektedir.

   3- Menteşe höyük kazısı: 1995'ten beri İznik Müze Müdürlüğü denetiminde, Hollanda Tarih ve Arkeoloji Enstitüsü uzmanlarının katılımı ile yapılan çalışmalarda, tarihöncesi döneme ait önemli mimari buluntular ve nesneler ele geçirilmiştir. Bunlar İznik Müzesi'nde sergilenmektedir. 1998 yılında ara verilen kazıya 1999 yılından itibaren devam edilmiştir.          

  4- İznik Tiyatro Kazısı: Dr. Bedri Yalman başkanlığındaki ekibin yürüttüğü çalışmalar 1980 yılından beri yürütülmektedir. M.S. 2. yüzyıla ait Roma tiyatrosu düz arazide inşa edilmiş nadir örneklerden biridir. Üçte ikisi açığa çıkarılmış olan tiyatrodaki kazılarda ele geçen küçük buluntuların bir bölümü İznik müzesi'nde sergilenmektedir.