Zeki Müren ve Hünkar KöşküZeki Müren ve Bursa 
 
Zeki Müren'in Yaşamöyküsü 

 
     Yirmi iki yıl önce (1996) aramızdan ayrılan sanat güneşi Zeki Müren'in gençlik yılları, 174 yıllık bir köşkte geçti. Zira Müren'in teyzesi ve eniştesi uzun yıllar köşkün müştemilatında yaşamıştı. Annesi, teyzesi ve dedesiyle Hünkar Köşkü önünde 1940'larda çekilmiş birkaç fotoğrafı, köşkün en kıymetli hatıralarından.

        


    ENİŞTESİ ESKİ BELEDİYE ÇALIŞANI
   
1948-1949 yıllarında Bursa Belediyesi'nde görev yapan Zeki Müren'in eniştesi Sadık Bey, yapının korunması amacıyla belediye komiseri olarak ailesiyle birlikte, köşkün müştemilat binasında yaşadı. O yıllarda henüz 17-18 yaşlarında olan ve İstanbul'da Boğaziçi Lisesi'nde okuyan Zeki Müren, yaz tatillerinde teyzesini ziyarete gelir, köşkün bahçesinde derslerine çalışır, besteler yapardı.

Sağdan üçüncü, Zeki Müren. Henüz 10 yaşında. Yanındaki annesi Hayriye Hanım  (1941)

    O yıllarda Müren'in teyzesine komşuluk yapan, Mollarap Mahallesi Köşk Caddesi sakinleri, ünlü yorumcu ve bestekarın köşkün balkonunda sık sık şarkı söylediğine tanıklı etmiş. Yine mahalle sakinlerine göre Zeki Müren, 1955 yılında Türkiye'de ilk defa verilen "Altın Plak" ödülünü kazandığı "Benim güzel manolyam" adlı şarkısını da Hünkar Köşkü'nün Bursa'ya nazır bahçesinde besteledi. Müren'in Hünkar Köşkü'ne ilişkin anıları, sanat güneşinin ölüm yıldönümünde müze bahçesindeki sergide yaşatılıyor. "Hünkar Köşkü'nün Biriktirdiği Anılar" sergisi içinde Zeki Müren için bir anı köşesi oluşturuldu. "Zeki Müren ve Hünkar Köşkü" panosunda yer alan bilgi ve görseller ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken bölümlerin başında yer alıyor. Sergide 1940'lı yıllara ait fotoğraflarda henüz 10-11 yaşlarında olan Zeki Müren'in yanında annesi, teyzesi Nazmiye (Özuysal) Hanım ve dedesi görülüyor. Hünkar Köşkü Müzesi'nin sosyal tesis olarak hizmet veren bahçesinde ise sanat güneşi anısına gün boyu ünlü sanatçının seslendirdiği eserler, ziyaretçilerin kulaklarının pasını siliyor.

 

Kaynak: http://www.enbursa.com/haber/zeki-muren-in-hunkar-kosku-anilari-32455.html