BURSA'DA EDEBİYAT 

                                                              Literature in Bursa 

...

Aramızdan Ayrılanlar

"Bursa'nın Yetiştirdiği Bir Değer"

Bursa Şiirleri

Tanpınar Ve Bursa

Edebiyatta Bursa

Akatalpa ve Şiir

Bir Kentin Edebiyata Katkısı

Melih Cevdet Anday'a Bursa'dan Fahri Doktora Ünvanı

Bursa Edebiyat Günleri Niçin?

Eski Bursa'nın Kitabevleri 

Bursa Öykücülüğü

Edebiyatta Taşra

Çalıkuşu Feride Gerçekten Yaşadı mı?

Ahmet Uysal'dan Bursa'ya Şiirler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Bu sayfada Bursa'da yaşayan, yaşamış, edebiyatın değişik türlerinde
                 ürün veren kişileri tanıtmayı hedefledik.

                                                                                         (sıralama soyadına göredir) 

ŞABAN AKBABA

1954 yılında Kars-Arpaçay’da doğdu. Kars Dede Korkut (iki yıllık) Eğitim Enstitüsü’nü  bitirerek ilkokul öğretmeni oldu. Daha sonra da Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nin Eğitim Yönetimi ve Teftişi bölümünden olmak üzere lisansını  tamamladı. Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki köylerde ilkokul, Almanya’nın Hamburg kentinde “Türkçe ve Kültür Dersleri  öğretmeni, Bursa, Osmangazi Sabiha Köstem İlköğretim Okulu’nda Kurucu Müdür olarak görev yaptı. Şimdilerde de Bursa Bilim ve Sanat Merkezi’nde çalışmaktadır.

 

Şiir, öykü ve düz yazıları Eğitim Mücadelesi, Edebiyat’81, Dönem, Yamaç, Yeni  Olgu,  Öğretmen Dünyası, Cumhuriyet Dergi, Sanat Rehberi, Abece, Yazıt, İmece, Yeni Şiir, Kıyı, Şiir Okulu, Yaba/Öykü, Amatör Sanat, İnsancıl, Milli Kültür, Milli Eğitim, Mut Haber Bülteni, Eğit-Sent, Eğitim-Sen Kültür ve Yaşam, Yeni Biçem, Agora,  Düşün, Damar, Aykırı Sanat, İmgelem, Berfin Bahar gibi dergilerde; Zonguldak  Yenice, Yeni Adana, Adana Hürsöz, Gemlik Körfeze Bakış, Kars Mücadele, Cumhuriyet, Cumhuriyet Avrupa gibi gazetelerde; Ayaktayız, MEB. Yunus Emre’ye Şiirler, Kültür Bakanlığı Yunus Emre’ye Şiirler, Kültür Bakanlığı Çocuk Şiirleri adlı antolojilerde yayınlandı.

BASILI TELİF YAPITLARI:
1. GÜNEŞİN KONAĞI, Şiir, 1986,kendi yayını, 64 sayfa
2. YÜREĞİM KOYNUNDADIR, Şiir, 1992, İst. Gerçek Sanat Yayınları,64 sayfa
3. KAFESSİZ BİR DÜNYA, İst. Gerçek Sanat Yayınları,1992,80 sayfa, Akademi Kitabevi   ‘Başarı Ödüllü’, çocuk romanı. (2.Baskı,Bursa Akmat,2002,80 sayfa)
4. GÜNEŞİ DE GETİR BİZE, Çankaya Belediyesi yayınları,1996, Damar-Çankaya Belediyesi ‘Üçüncülük Ödüllü’ çocuk şiirleri. (2.Baskı,Bursa Akmat,2002,80 sayfa)
5. NAZİK KIZ, Kültür Bakanlığı Yayınları, 2001, Karacaoğlan Kültür-Sanat Şenliği, “Folklor Araştırma”  “Birincilik Ödüllü”  öykü, 146 sayfa

  

6. KOLONYA KOKULU MENDİL, 10+yaş romanı, 2001, İst. Ceylan Yayınları, 118 sayfa
7. IŞIĞA YOLCULUK, 12+yaş romanı, 2001, İst. Ceylan Yayınları,2.Baskı,Ceylan yay,2005,112 sayfa
8. PENCEREMDEN SIZAN IŞIK: HAMBURGER YAZILAR, Avrupa ve Almanya (gezi,gözlem, inceleme ve röportaj) yazıları, 2001,Kültür Bakanlığı Yayınları, 352 sayfa
9. SEVGİ ANA,10+yaş şiir,İst. Ceylan Yayınları,64 sayfa      sabanakbaba@mynet.com

 

HAKAN AKDOĞAN

Günümüz romancılarından Hakan Akdoğan, 16 Nisan 1971’de Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi Bölümü’nü bitirdi. Bir süre öğretmenlik yaptı. Şu anda Bursa’da bir özel kuruluşta müdürlük yapmakta. Üçüncü romanını bitirme aşamasında olan Akdoğan, aynı zamanda Kitabevi – Nilüfer Belediyesi  işbirliği ile yürütülmekte olan öykü atölyesini de  yönetmekte.

Akdoğan, 1998’de henüz basılmamış romanı Nü Peride ile Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Şimdilerde Bursa’da yaşayan yazarın yayımlanmış yapıtları şunlardır:

Mermerden Ev (Öykü – 1993?), Nü Peride (Roman – 1998), Gölge Yaşatan(Roman – 2001).

ELİF AKPINAR

1971 Balıkesir/Edremit doğumludur. 1992 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Dede Korkut'un sözdizimi üzerine yüksek lisans yaptı. 2000 yılından itibaren özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Bilim ve Sanat Merkezlerinde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak görev yapmaya başladı. Bu süreçte genel anlamda "öteki” üzerine kurulan hâkimiyet ve yaşatılan zorbalığa karşı “yaşam hakkı" değerini temel alan, yerel ve ulusal projeler yürüttü. Ulusal yarışmalardaki seçkilerde ve çeşitli dergilerde öyküleri yayımlandı. 2012 yılında Tanpınar Edebiyat Yarışması’nın makale dalında, “Bir Şehir, Beş İmge” adlı eseriyle ikinci oldu. 2016 yılında AÖF Felsefe bölümünü bitirdi. 2022 yılında Yol ve Öteki adlı öykü kitabını yayımladı. Aynı yıl Bursa Dergiler Platformu tarafından kitap öykü/roman dalında ödüle değer görüldü. Halen öğretmenlik ve öykü editörlüğünü yapmaktadır, evli ve iki çocuk annesidir.

NURSEL ARAS

      

 

         MUHSİNE ARDA

   
        

Bursa 1952 doğumlu olup, İngiltere, Almanya, Suudi Arabistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamış, 1997’de öğretim üyesi olduğu New York Üniversitesi’nden ayrılarak, Bursa’ya dönmüştür. 1997 de, Bursa’da ilk 21 Mart Dünya Şiir Günü’nü düzenlemiş, sonrasında yedi yıl bu etkinliği düzenleyerek geleneksel hale gelmesini sağlamıştır. Pek çok kültürel etkinlik düzenlemiş olup, halen her ay şiir dinletileri düzenlemektedir. Yerel Gündem 21 Sanatçılar Grubu başkanlığı ve beş yıl süreyle PEN Bursa Temsilciliğini yapmıştır.  
  İlk şiir kitabı “Erkek Gibi Kadın” (Erkek Gibi’nin üstünde kırmızı çarpı var) 1 Ekim 1992 de yayınlanmıştır. Ekim 1999’dan bu yana, A.Ziya Öğütcen ile “Dikili Ekin Kültür-Sanat-Çevre Dergisi”ni çıkarmaktadır. 1997 de “Hesap” adlı öyküsü ile Ömer Seyfettin ikincilik ödülü almış olan Arda’nın şiir dalında da ödülleri bulunmaktadır. Şiirleri Uluslararası Feminİstanbul Kadın Şiiri Antolojisi, diğer antoloji ve dergilerde yayınlanmıştır. Stefano Mazzoleni’nin “Zaman Işıkları” adlı romanının editörüdür.
Diğer eserleri: Marmara’dan Yükselen Dalgalar (Şiir 2000);  Aşkın En Güzel Yanı (Şiir 2001); Yanlış Dokunmalar (Öykü 2003); İntihar Gözyaşları (Roman 2015- İkinci Baskı 2019); Bakire Sevinci (Şiir 2017); Dicem Tebüle (Deneme 2018); Serçe Yürek (Şiir 2018). Şiir ve öyküleri İngilizce, Almanca, Farsça, İsveççe ve Rusça’ya, romanı İspanyolca ve İsveççe’ye çevrilmiştir. Muhsine Arda Bursa’da yaşamaktadır.

  

NEVZAT ÇALIKUŞU

 

        Bursa 1955 doğumlu şair, yazar, yayımcı. Şerif Artış İlkokulu, Çelebi Mehmet Ortaokulu (1970) ve Yıldırım Bayezit Lisesi (1974) mezunudur. 1967’den itibaren gazete ve dergilerde şiir ve yazıları yer aldı. Ülkü, Tuğ ve Sanat kitabevlerini yönetti. 1975’de Yeni Nilüfer Dergisi’ni yayımladı. Sahibi olduğu Sanat Kitabevi’nin yayınlarını da yönetti. İpek Dili şiir dergisinin yayımına katıldı. Bursa Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı, Yazarlar Birliği Bursa Şubesi başkan yardımcılığı ve Osmangazi Belediye meclisi üyeliği görevlerinde de bulundu.

            Şiirlerini; tiyatro, sinema ve edebiyata ilişkin yazılarını Bursa Millet, Bursanın Sesi, Hakimiyet, İstanbul Millet gazeteleri ile yayımladığı Yeni Nilüfer, Hisar, Türk Edebiyatı, Doğuş Edebiyat, Küçük Dergi, Töre, Bürde, İpek Dili, Düşlem, Akatalpa, Onaltıkırkbeş, Bursa Araştırmaları Dergisi ve Bursa Defteri dergilerinde yayımladı. İstanbul Millet gazetesinde Sanat Otağı başlığı altında günlük sanat yazıları yazdı (1976-77). Bazı yazılarında Fırat Laçingil ve Osman Ertuğrul imzalarını da kullandı. Halen İstanbul/Bursa’da serbest yazar olarak yaşamını sürdürmektedir.

            Yapıtları: Çağrışım/Yak Bir Türkü Benden Olsun (M.Kemal Kuloğlu ile birlikte, Bursa 1973), Soluk (Bursa, 1974) Uğraşın Sabahına Doğmayı Beklerken (Bursa, 1978), Sinema Yazıları (Bursa, 1977), En Güzel Bursa Şiirleri (antoloji, 1983), İklimler Değişir (1983). 

Nevzat Çalıkuşu'nun ayrıntılı hayat hikayesi

 

       CENK ÇALIŞIR

1967 Balıkesir doğumlu. Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdikten sonra Bursa'ya yerleşti. Basın ve otomobil sektörlerinde değişik bölümlerde çalıştıktan sonra reklam dünyasına yöneldi. Kendi stüdyosunda reklam ve tanıtım fotoğrafçılığı üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Evli ve bir çocuk babası. Kendisini 'iyi bir okur' olarak tanımlayan Cenk Çalışır, ilk kez yazmayı denediğini, aldığı zevk ve yayınevlerinden verilen cesaretle ikinci projesine de şimdiden başladığını söylüyor. Cenk Çalışır Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi bünyesinde yürütülen 'Öykü ve Yazın Atölyesi'nin son dönem katılımcıları arasında da yer almış. Basılmış eserleri: Satranç Cinayetleri, Zehr-i Katil

Cenk Çalışır ile yapılmış bir söyleşi için tıklayınız

 

RAMİS DARA

            

Günümüz yazarlarından Ramis Dara, 1953’te Salihli’nin Kurttutan Köyü’nde doğdu.  1976’da Atatürk Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Bir  süre öğretmenlik yaptıktan sonra Ankara’da Film – Radyo – Televizyonla Eğitim Merkezi’nde radyo programcılığı yaptı. Bursa’da Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü’nde öğretim görevlisiyken emekliye ayrıldı.

Çağdaş Eleştiri, Türk Dili, Broy, Varlık, Adam Sanat gibi dergilerde yazdı, Yeni Biçem’in  Yayın Yönetmenliği’ni yaptı. Şimdilerde Akatalpa ve Bursa Defteri’nin yayın yönetmenliğini yapıyor. Şimdilerde Bursa’da yaşayan yazarın yayımlanmış yapıtları şunlardır:

Düğün ve Yaz (Camus’dan çeviri – 1983), İç Sızıları (Eleştirel deneme – 1985),  Şiir Çünkü  Şiir (Eleştirel deneme – 1988), Mutlu Ölüm (Camus’dan çeviri – 1991),  Yolculuk Günlükleri (Camus’dan çeviri – 1993),Kırık Amfora (Eleştirel deneme – 1998), Edebiyatçı Aydın Değildir (Eleştirel deneme – 1998), Saklı Zamanlar (Kent Yazıları –   2000), Düş Kazıları (Kent Yazıları – 2001), Bursa’nın Ufak Tefek Taşları (Kent Yazıları – 2001), Turistik Bursa Sözlüğü (Kent Yazıları – 2003), Keşişin Gümüşleri     (Günlük –  2004).

Ramis Dara hakkında ayrıntılı bilgi

     

 TUBA AKTAŞ DELİ

 1984 yılında Muş’ta doğdu, Bursa'da büyüdü. Marmara Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Uludağ Üniversitesinde Tezsiz Yüksek Lisans yaptı. Evli, iki oğlu var. Bursa'da bir Anadolu lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yapmakta. Thinpo.com’da sanat ve edebiyatla ilgili kuramsal yazılar yazıyor.

ESERLERİ:
1. Göğe Açılan Pencere (2018, Kanguru) (Çini KİTAP- Eliz Edebiyat- BUYAZ "Bursa'dan Çocuk Edebiyatına Katkı" Ödülü)
2. Peri Kızı (2019, Kanguru) (Ayfer Öneysan Çocuk Yazını 2018 Birincisi)
3.Vızvızlar Okulu (2020, 5yıldız Yayınları)
4.Ayı Yaba’yı Rahat Bırakın (2021, Öteki Çocuk Yayınları)
5. O Son Kaz Tüyü (2022, İmgenin Çocukları) (Vegan Çocuk Öykü Yarışması)
6. Bir Başka Çarşamba (2022, Bilgiyolu Kültür) (İlk Gençlik Roman Yarışması Birinciliği)
7. İçimdeki Kırk Kadın (Öykü Derlemesi, “Otobüs”, Biz Kitap)

 

NURİ DEMİRCİ

Günümüz şairlerinden Nuri Demirci, 1950’de Sarıkamış’ta doğdu.  1973’te İstanbul Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi’ni bitirdi. Diş hekimliği işini sürdürmekte. İlk şiiri 1967’de Genç Şairler Antolojisi’nde yayımlandı. Ürünlerini Biçem, Yeni Biçem, Düşlem, Bahçe, Dize, Akatalpa, Kitaplık gibi dergilerde yayımladı ve yayımlamakta. “Bursa Taşı” adlı şiiriyle 2002 Ahmet Hamdi Tanpınar Şiir Ödülü’nü kazandı. Şimdilerde Bursa’da yaşayan yazarın yayımlanmış yapıtları şunlardır: Hüznün Yarıçapı (Şiirler – 1994), İçerden Kilitli Odalar (Şiirler – 1996), Fiske Seansları (Şiirler – 1998), Soldan Dördüncü Aralık (Şiirler – 2003).

 

İHSAN DENİZ

Günümüz şairlerinden İhsan Deniz, 8 Nisan 1960’ta Bursa’nın İnegöl ilçesinde doğdu.

1985’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi.Yazın yaşamına Yönelişler dergisiyle atıldı. Bürde dergisinin kurucuları arasında yer aldı, İpek Dili dergisini  çıkardı. Ürünlerini Yönelişler, Üç Çiçek, Şiir Atı, Yedi İklim, Argos, Dergâh,  E gibi dergilerde yayımladı ve yayımlamakta. Şimdilerde Bursa’da yaşayan yazarın yayımlanmış yapıtları şunlardır:

Mağara Külleri (Şiirler – 1984), Yalnız Sana Söylenen (Şiirler – 1985), Adımlarımın  Gizli Sokağı (Şiirler – 1986), Şiirler (İlk üç kitabının birlikte basımı – 1991), Perdeler  (Şiirler – 1992), Gecediloldu (Şiirler – 1998).

 

ÖZLEM TEZCAN DERTSİZ

Günümüz şairlerinden Özlem Tezcan Dertsiz, 1972’de Edirne’de doğdu. 1992’de Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdi. Öğretmenlik işini sürdürüyor.

2000’de Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’nü Alphan Akgül’le paylaşarak adını şiir   dünyasına duyuran şair, şiirlerini Akatalpa, Varlık, Dize, Agora, Kum, Bahçe,  Pencere gibi dergilerde yayımladı ve yayımlamakta. 2000 Ali Rıza Ertan Şiir Ödülü’nü, 2000 Karşıyaka  CUMOK Şiir Yarışması Birinciliği’ni, 2005 Ş. Avni Ölez Şiir Ödülü’nü aldı. Şimdilerde Bursa’da yaşayan yazarın yayımlanmış yapıtı:

Şimdi Gitsem Güz (Şiirler – 2004)

 

ESRA DÖKMEN

1988 Bursa doğumludur, Bursa'da ikamet etmektedir. Haliç Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde eğitim görmüştür. "Bir Nefes Gibi" , "Sessizliğin Hikâyesi" , "Siyahî , "Sırça Darbesi" adlarında dört şiir kitabı bulunmaktadır. Şiirleri ve yazıları, Mavi Edebiyat, Eliz Edebiyat, Ekin Sanat, Artemis, Tmolos, Şiiri Özlüyorum, Edebiyat Ortamı, Kara Yılkı, Cumba Fanzin gibi Edebiyat Dergilerinde yayımlanan yazar, yazmaya başladığından bu yana şiir işçiliğini bir meslek saymış, ve bunun güdümünde çalışmalarını sürdürmüştür.

    

 

HİLMİ HAŞAL

  

Günümüz şairlerinden Hilmi Haşal, 1954 yılında Bulgaristan’ın Kırcali iline bağlı Aşağı Tosçalı köyünde doğdu. Kırcali İnşaat Teknikum’un Jeodezi ve Kartografi Bölümü’nü bitirdi 1973’te ailesiyle birlikte 'Serbest Göçmen' olarak Türkiye’ye göçtüler.

1968’den beri yazan şair, ilk ürünlerini Bulgaristan’da yayımladı. Türkiye’deyse ürünlerini Oluşum, Dönemeç, Somut, Milliyet Sanat, Varlık, Şiir-lik, Biçem, Yeni Biçem, Dize, Akatalpa, Defter, Edebiyat ve Eleştiri, Kül, Kavram Karmaşa, E, Virgül, Yom  Sanat,Kitaplık, Ada, Mor Taka, gibi dergilerde yayımladı ve yayımlamakta. 1991'de  Yeni Adana gazetesinin açtığı "Sessizliği Saran Tını", adlı şiir yarışmasında birinci oldu.1993’te yayınlamamış şiir dosyası dalında Altın Koza Şiir Yarışması’nda Son Siren Kuşu ile   Altın Koza Şiir Ödülü’nü, aynı yıl aynı kitapla Behçet Aysan’ı Anma Şiir Ödülü’nü, 1994’te Yol Boyu Notları ile Vedat Güler Şiir Ödülü’nü aldı. Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen; 2002 Ahmet Hamdi Tanpınar Şiir Yarışması’nda, “Bursa’da Aşk”la ikinci oldu. Bursa'da, bir arkadaş grubunun  katılımıyla, Ramis Dara yönetiminde çıkan, Yeni Biçem dergisinin kuruluşundan kapanışına değin, (72 sayı) yayımlanmasında etkin rol üstlendi, Yayın Yönetmeni yardımcılığını yaptı. 2009'a kadar  Akatalpa dergisinin yayınına katkıda bulundu. 2005 yılında emekli oldu. Bursa ile Adana arası bölünmüş zamanlarda "yaşamak yazmaktır" deyip dört yıl sürdürdüğü yolculuğunu, 2003  ekiminde Mudanya’ya yerleşerek bitirdi. İç dünya gezginliği ise sürüyor; ruhun demirleyeceği liman yok nasıl olsa... Yazarın yayımlanmış yapıtları şunlardır:

Denge/Sizler Adına (Şiirler – 1991), Elektronik Yalnızlıklar (Şiirler – 1992), Yol Boyu     Notları (Şiirler – 1993), Kozmik Aşk Suçu (Şiirler – 1995), Venüs’le Aşk (Şiirler – 1997), Son Siren Kuşu (Şiirler – 2000), Dağınık Düş Sepetleri (Şiirler – 2001), Yanık   Söz (Şiirler – 2002), Şiir Seddinde Kronos (Deneme-inceleme – 1998).

Şiir Seddinde Kronos :  Ahmet Oktay'dan Enis Batur'a, Ahmet Erhan'dan Birhan Keskin'ne, günümüz Türk şiirinin belli başlı imzalarına ait kitaplar üzerinden üretilmiş metinlerinden oluşuyor. Hilmi Haşal, 32 şairin birer kitabı, üç şairin ikişer kitabı için kaleme aldığı, deneme-inceleme yazılarını, uzunca bir aradan sonra Yom Yayınları’nın cesur girişimi sayesinde kitaplaştırabildi. Söz konusu çalışmalar, çoğu Milliyet Sanat dergisinde olmak üzere, İzlek, Virgül, Yom Sanat dergilerinde okurla paylaşılmıştır daha önce. Şiir yazmanın yanı sıra, asıl uğraşısına koşut  eylemle, şiir okumalarını kâğıda dökerek emeğini somutlaştırmış Haşal. Kitapları okurken edindiği ilk izlenimlerin etkisiyle düşülen notları yaşama kazandırmış. Şiiri dert edinen, 'şiire adanmış ömrüm var' diyen herkesi ilgilendiren bir kitap. Dikkatli izleme/okuma sonucu   edindiklerini; birikimleri, düşünceleri ziyan etmek yerine dolaşıma sokulabileceğinin bir kanıtı, Şiir Seddinde Kronos. Zaman tanrısı Kronos’a direnmenin şairce belgelenişi...   

 

MUSTAFA MUHARREM

 

 1968’de İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenim yılları Bursa’da geçti. 1990’da Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Ankara, Mardin ve Bursa’da öğretmenlik ve eğitim yöneticiliği yaptı. İlk kitabı İsa’dan Önce Gül 1999’da yayımlandı. Başlangıçtaki saflığımızın hayata el koyma deneyimlerinden yola çıkarak varlık, dil, biçim arası bağıntıları irdeleyen poetik yazılar toplamı Şiirin Fiilleri Hakkında 2002’de basıldı (genişletilmiş yeni baskı 2016). Geleneği ontolojik endişe kökenli imge disiplini üzerinden sinemasallıkla kaynaştıran bir tutum benimsedi. Öç Terimleri (2002), Kemansız Kare (2006), Acemi Çisenti (2010), Dikkat Köpük (2013), Yaprak Ahalisi (2015), Tay Veya Hiç (2020) diğer şiir kitapları. Yaşananlara ilişkin tespit ve değerlendirmelerini içererek çatışma ya da uzlaşma yerine aşmayı öneren yazıları, Korkudan Yontulmuş Bastonlar (2018) adıyla basılarak okura sunuldu. Evli ve iki çocuk babası.

 

        ELİF BURCU ÖZKAN

          

       1983'te doğdu. İstanbul Üniversitesi Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü, Latin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda 2004 yılında lisans, 2008 yılında yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Aynı Anabilim Dalı’nda 2009 yılında başladığı doktora eğitiminin tez dönemini sürdürmekte. 2013 yılından beri Bursa Uludağ Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır. Çeşitli bölümlerde Latince, Eski Yunanca, Yunan Sikkeleri, Latin Edebiyatı ve Eski Yunan Edebiyatı, Nümizmatik derslerini yürütmektedir.
    Akademik makaleleri 2013 yılından beri çeşitli akademik kitaplarda ve süreli dergilerde; şiirleri 2020 yılı mayıs ayından beri ulusal edebiyat ve şiir dergilerinde yayımlanmaktadır. 2019 yılı itibarıyla çeşitli panellerde, dinletilerde, ulusal ve uluslararası şiir etkinliklerinde yer almaktadır. 2020 yılı Ekim ayından beri “Şiir Sarnıcı” E-Dergisi’nin Bursa temsilciliğini, 2021 yılı Ağustos ayından beri derginin yayın kurulu üyeliğini yürütmektedir. Mart 2022’den beri Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir.
Kitapları
-(Çeviri) “Seneca- Bilgenin Sarsılmazlığı”, (Latince-Türkçe), Doğu-Batı Yayınları, Ankara, 1. Basım: 2017, 2. Basım: 2021.
-(Şiir) “Larva”, Artshop Yayıncılık, İstanbul, 2019.
-(Şiir) “Koza” (Esra Dökmen ile), Öteki Yayınevi, Ankara, Mayıs 2021.
Şiirleri;
“Eliz Edebiyat”, “Çini Kitap”, “Akatalpa”, “Ekin Sanat”, “Nif Sanat”, “Artemis”, “Papirüs”, , “Edebiyat Nöbeti”, “Lacivert”, “Şiirden”, “Sarmal Çevrim”, “Mavi Yeşil”, “Deliler Teknesi”, “Delikliçınar”, “Çağdaş Türk Dili”, ve “Edebice”, “Trabzon BKS” dergilerinde; “Mor Taka” , “Şiir Sarnıcı”, “Karakedi”, “Lento” ve “Yazı-Yorum” e-dergilerinde yayımlanmıştır. “Edebiyat Daima”, “Mavi Ada/ Ada Günlükleri” ve “Poetopya” toplum ve kültür internet sitelerinde de yer almıştır.
Ödüller
- “Kumdan Ölüşlerim” (Şiir), Gemlik Gazetesi Altın Kalemler Şiir Yarışması, Takdir Derecesi, Mayıs 2021.
- “Bursa’dan Şiire Katkı Ödülü”, BUDEP Edebiyata Katkı Ödülleri, Şubat 2022.
- “Beni Düşlerimden Doğur Anne” (Şiir), Kaygusuz Abdal 12. Öykü ve Şiir Yarışması, Şiir- Jüri Özel Ödülü, Güncel Sanat Dergisi, Alanya, Mart 2022.
  

     

 KEMAL SELÇUK

Günümüz öykü ve roman yazarlarından Kemal Selçuk, 1971’de Bursa’nın ilçesi Mustafakemalpaşa’da doğdu. Olay gazetesi kültür-sanat servisinde çalıştı.

Öykülerini 1991’den başlayarak Biçem, Yeni Biçem, Düşlem, Üçüncü Öyküler ve Adam  Öykü dergilerinde yayımlayan Selçuk; 1999’da Ömer Seyfettin Öykü Yarışması’nda birincilik ödülünü aldı. Şimdilerde üçüncü kitabı Hüznün Kantosu’nun yayın hazırlıklarını yapmakta. Bu  kitap aslında ilk romanı. Yazarın yayımlan kitapları şunlardır:

   Ağaç Adamlar (Öykü – 2002), Ay Aşkları (Roman – 2004), Hüznün Kantosu (Roman – 2005), Kurşuni (Roman- 2008), Cemiyet Kaçkını (Roman- 2016)     

 

     AHMET NECDET SÖZER (ayrıntılı bilgi)

 

     NURHAN ŞAHİNKAYA

     

    1969'da Bursa'da doğdu. İlk, orta, lise üniversite ve uzmanlık eğitimini Bursa'da tamamladı. Tıp doktoru, nöroloji uzmanı.

   Çocuk yaşlarından beri yazmaya ilgili. İlkokul üçüncü sınıfta yazdığı şiire il birinciliği ödülü verdiler. Dört yıl boyunca Hekimce Bakış dergisi yayın kurulu üyeliği yaptı. Bir yıl boyunca da İznik Yerel Gündem gazetesinde köşe  yazarlığı.

   Makale ve öyküleri Cumhuriyet Bilim Teknik, Notos, Oggito, N'den ve Ihlamur dergilerinde yayımlandı. 2019 yılında Bursa'da Nezihe Meriç adına düzenlenen öykü yarışmasında mansiyon ödülüne değer görüldü. Aktif olarak hekimlik yapmaya ve yazmaya devam etmektedir.

        

 

        AHMET UYSAL (ayrıntılı bilgi)

 

SERDAR ÜNVER

    Günümüz şairlerinden Serdar Ünver, 1955’te Bursa’nın Gemlik ilçesinde doğdu. 1982’de Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Şimdilerde öğretmenlik yapmakta.

İlk şiiri Hisar dergisinde yayımlanan şair, yazın dünyasınca 1994’te Yeni   Biçem’de  yayımlanan şiirleriyle tanındı. Ürünlerini İzlek, Yaklaşım, Kıyı, Eşik, Çağdaş   Türk Dili, Şiir-lik, Dize, Akatalpa gibi dergilerde yayımladı ve yayımlamakta.Şimdilerde Gemlik’te yaşayan yazarın yayımlanmış yapıtları şunlardır:

Arkası Dün (Şiirler – 1995), Kuşlar Kanadı (Şiirler – 1998)

 

PELİN YILMAZ

         1970’de Ankara’da doğdu. 1993’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

Öyküleri; Akatalpa, Kül Öykü, Lacivert, Onaltıkırkbeş, Bursa Defteri, Eliz Edebiyat dergilerde yayınlandı. İlk öykü kitabı “Her Kadın Başka Türlü Ölüyor” 2008’de çıktı.

   2010 Orhan Kemal Öykü Yarışmasında, Çukurova Edebiyatçılar Derneği Orhan Kemal Özel Ödülünü "Saatli Maarif Takvimi" adlı öyküsüyle kazandı. BUYAZ (Bursa Yazın ve Sanat Derneği) üyesi.