Ressamın Şikayetidir

Bursa'da Resim

   

    Tarihi Yeşil Hamamı'nı sanat galerisine çeviren ressam ve heykeltraş Metin Karanisoğlu, ilgisizlikten şikayetçi. Türkiye'de sanata ve sanatçıya değer verilmediğini söyleyen Karanisoğlu, "Amerika ve Avrupa'da başarı kazandım. Ama Türkiye'de ilgisizlikten Bağkur borcumu bile ödeyemiyorum" dedi.

         

    Yeşil'deki tarihi hamamı restore ederek 1995'ten beri atölye olarak kullanan Metin Karanisoğlu, Türkiye'deki sanat politikasından memnun değil. Son 6 yıldır kendi sektöründe kriz olduğunu belirten sanatçı, belediyeler tarafından verilen kursların işlerini gözden düşürdüğü söylüyor. Amatör ressamların gerçek sanatçıyı ikinci plana attığını ileri süren Karanisaoğlu, bunu devletin bir sanat politikası olmamasına bağlıyor. Yurtiçi ve yurtdışında 88 sergi açtığını anlatan Karanisoğlu, "Dünyayla entegre bir sanat anlayışımız yok. Böyle ilgisiz ve desteksiz bir ortamda sanatçı yalnız kalıyor ve kendi imkanlarıyla sanatını icra etmeye çalışıyor. Maddi yönden güçlü olmayan sanatçı ortada kalıyor. Ya da zengin bir iş adamı bu sanatçının haklarını satın alarak onu kendisi için çalıştırmaya başlıyor. Böyle durumlarda sanatçı sanatını icra edemiyor. Ben 30 yıldır bu işin içinde kendini ispatlamış bir insanım. Amerika ve Avrupa'da bu kadar başarı kazanmışım, fakat bu kadar birikimden sonra bana sanatımı bıraktıracaklar. Biraz ilgi bekliyorum. Benim atölyemin tavanı akıyor, onu bile tamir ettirmekte zorlanıyorum, bu böyle olmamalı" diye konuştu.
    Yeşil'deki tarihi hamamı atölye olarak kullanan sanatçı, resim ve heykel üzerine sanatçı adaylarına kurslar veriyor. Daha önce sivil Türk mimarisi, Osmanlı padişahları, Karadeniz peyzajları üzerine çalışmaları olan Karanisoğlu, en son yaban hayatı üzerine eserler veriyor.

   Kaynak: http://bursadabugun.com/?h=unlu-ressamin-ilgisizlik-isyani&s=haber&id=8230

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 20/10/22