Necati Akgün (1925-2012)

 

 

Bursa'nın Simgeleşmiş İsimleri

 

   Bilecik'te doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bursa ve İstanbul'da tamamladı. Gazetecilik mesleğine 1945 yılından itibaren Bursa'da yayımlanmakta olan Ant gazetesinde başladı. Bilecik'te Pazaryeri, Bursa'da Çivi gazetelerini çıkardı.  Hürriyet ve Milliyet'in Bursa temsilciliklerini yaptı. Bursa'da yayımlanan Millet gazetesinde genel yayın yönetmenliği görevinde bulundu.
    1 Ocak 1970'te Ersan Suphi Karakaptan, Dursun Cinkarataş ve Halil Gönenç'le birlikte Bursa'nın Sesi gazetesini çıkarmaya başladı. 1967-1977 yılları arasında Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin ve bir süre Türkiye Gazeteciler Sendikası Bursa Şubesi'nin başkanlığı görevlerinde bulundu. Anadolu Basın Birliği'nin kuruluş aşamasında katkı sağladı.
    
   Bursa'nın Sesi'nin Nail Yenice'ye satılarak Uludağ adıyla yayımlanmaya başlamasından sonra Bursa Hakimiyet gazetesinde köşe yazarı oldu. 2001 yılında bu gazetedeki günlük yazılarına son verdi. Siyasi hayatı 1980 öncesinde başladı, Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) çeşitli görevler aldı, il genel meclisi üyeliği yaptı, birkaç kez milletvekili, bir kez de belediye başkanı adayı oldu.     

    1980'den sonra Halkçı Parti'nin (HP) kuruluşuna katıldı, partinin il başkanlığını yaptı, milletvekilliğine aday gösterildi. Sosyal Demokrasi Partisi'yle (SODEP) Halkçı Parti'nin birleşmesi ile oluşan Sosyal Demokrat Halkçı Parti'de (SHP) de çeşitli görevlerde bulundu.
    1992'de Cumhuriyet Halk Partisi'nin yeniden açılması üzerine bu partiye katıldı.
    Sahibi olduğu Çivi adlı dergide yayımlanan bir fıkra nedeniyle para cezasına çarptırıldı, derginin yazıişleri müdürü Yalçın Kaya da hapse mahkûm oldu.

     27 Mayıs ihtilaline destek vermek için düzenlenen mitingde Necati Akgün kürsüde (3.6.1960)

   Necati Akgün Bursaspor ve Uludağ Üniversitesini kuran heyetin içinde yer almasını hayatının en önemli iki olayı sayar. Şu günlerde "Kimler Geldi, Kimler Geçti" başlıklı bir eser üzerinde çalışıyor.
   Yapıtları: Pazar Gülü (roman, gazetesinde yayımlandı) ve Son 100 Yılın Bursa Olayları ve Anılarım. 

     

Nazım Hikmet'i cezaevinde ziyaret: Nazım'ın sağında Raşit Kemal, solunda İzzet (?), önde Necati Akgün


        1973 Yerel seçiminde Bursa belediye başkan adayı Necati Akgün'ün demeci

 

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 31/10/21