Karagöz Sanatına Tutkun Bir Usta


Bursa'da Geleneksel Sanatlar

 

 

Eskiden “Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer” diye bir söz vardı. Mizah anlayışımız, eski yıllarda saygı ve sevgi çerçevesinde hicvediliyordu. İnce ince eleştirilerle sergileniyordu Karagöz-Hacivat gösterileri. Her şeye rağmen bu sanatı hakkıyla sürdürmeye çalışan kişilerin olması sevindirici.                  

    Evinin salonunda kendi yaptığı tasvirlerle bizi ağırlayan sanatçı Bülent Akay, efsanevi Karagöz sanatının, deyim yerindeyse tam bir tutkunu. 47 yaşındaki Akay’ın on parmağında on mağrifet var. Şöyle ki; kendisi hem ressam, hem heykeltıraş. Bir yandan gölge oyunu oynatıyor, diğer yandan kendisi canlı Karagöz olup gösteri sunuyor. Karagöz’ün heykellerini, tasvirlerini, resimlerini yapıyor.

    Ailesinin İstanbul’da yaşadığı yıllarda, 5-6 yaşlarındayken tanışmış Karagöz ile. Sanatçı, “Bence her şey çocuklukta başlıyor. Radyodan karagöz ustası Hayali Küçük Ali'yi dinleyerek Karagöz'ü sevdim. Ayrıca kitaplarda gördüğüm Karagöz tasvirleri çok ilgimi çekti ve resim yeteneğim de olduğu için kendi figürlerimi yaptım” diyor.

    Bülent Akay, ünlü Karagöz ustaları Orhan Kurt, Tacettin Diker, Metin Özden, Ünver Oral’dan dersler almış.

    25 yıldır resim ve heykel yapıyor, 10 yıldır da canlı olarak gösteri sunuyor. UNIMA bünyesinde, aralarında Şinasi Çelikkol’un da bulunduğu bu işin uzmanlarından kurs alan Bülent Akay, sertifikalı bir Karagöz sanatçısı.

    Karagöz, Hacivat ve diğer tiplemelerin resimlerini yaparken, kendi yeteneği ile de alçı oyma tekniğini geliştirmiş. Kalıplarını yaptığı karakter tiplemelerini çoğaltarak polyester ya da soğuk seramik tarzında üç boyutlu biblolarını üretiyor. Yaptığı heykeller, Aynalı Çarşı ve Yeşil’de satışa sunuluyor

    Bütün mesaisini, şimdilik evinin bir bölümünde bıçaklar, spatulalar, boyalar, alçılar arasında geçiriyor. Teknik anlamda farklı aletler kullanarak ince ince işliyor. Hem musiki bilgisini geliştirmiş, hem de değişik şivelere adapte olmuş. Okuyor, araştırıyor…

    Karagöz ve Hacivat’ın gerçek canlı bir varlık olarak yaşadığına olan inancını vurgulayan Bülent Akay, yaşayan insanların bile öldükten bir süre sonra unutulduğuna işaret ederek, yaşamamış insanların 500 yıldan bu yana unutulmamalarının mümkün olamayacağını belirtiyor.

    Akay, Karagöz oyununa Yunanlıların sahip çıkması konusunu ise, “Eskiden Yunanistan Osmanlı İmparatorluğu’nun bir eyaleti idi. Dolayısıyla sonradan diye bir şey yok, biz sahip çıkmazsak birileri sahip çıkar” diye yorumluyor.

    Bülent Akay, kendisine destek verildiği takdirde atölye açıp öğrenci yetiştirebileceğini söylüyor. Sanatçı, yaratıcısı olduğu Karagöz heykelinin patentini alacağını ve kentin değişik yerlerine üç boyutlu büyük heykellerini de yapabileceğini kaydediyor. 30-40 civarındaki Karagöz tasvirinden şimdilik, Karagöz, Hacivat, Tuzsuz Delibekir ve Zenne’ninbiblolarını yapan Akay, Türkiye ve yurt dışında değişik yerlerden gösteri teklifleri geliyor. 

    Karagöz oyunu sadece Ramazan aylarında çocukları eğlendirmek için sergilenen bir oyundan ziyade, bizim öz kültürümüz. Daha çok sevdirmek, gelecek kuşaklara aktarmak için daha fazla önem verilmeli ve bu sanatla ilgilenenler her yönden desteklenmeliler.

                 Kaynak:http://bursatime.blogcu.com/karagoz-sanatina-tutkun-bir-usta/3866083