Ali Bilgiç   

Bursa'nın Kültür İnsanları

Bursa'da Basın

Eski Yenişehir'den Anılar

Bursa Valisinin Yenişehir Raporu

                                                                           
                                                                               Söyleşen: Mustafa Efe 

             On Parmağında On Marifet Ali Bilgiç...

    1944 yılında Yenişehir'de doğdu ilk ve ortaokulu Yenişehir’de okudu. Liseyi Bilecik'te okurken öğrenimini yarıda bırakarak edip gazeteciliğe başladı. 1960'dan sonra yazı ve şiirleri gazete ve dergilerde basıldı. 1 Ocak 1963'ten beri haftalık Yenişehir gazetesini çıkarıyor. 1975'te Anadolu Basın Birliği'nin kuruluşunda etkin rol oynadı, bu birliğin yönetim kademelerinde bulundu. Bursa'da kurulu Gazeteciler Cemiyeti'nin üyesidir, sarı basın kartı sahibidir. 2009 yılından sonra da gelişen teknolojiye ayak uydurup e-gazete çıkartmaya başladı. Veb sitesi yok ve binin üzerinde abonesi var.

                                       
Hayatı…
Bursa'nın en yaşlı dört gazetecisinden biriyim... Diğerleri de zaten bıraktı…Bir ben halen devam ediyorum. İnegöl’den Dursun Ağabey de bunlardan biri. Ama o da bıraktı mesleği... İsmet Karşıra, Dursun Cinkarataş, Erol Nural ve ben Ali Bilgiç… Yani mahşerin dört atlısı gibiydik biz…
Arşiv...
Yenişehir’deki bütün gazetelerin 1959’dan bu yana arşivi var. İlk gazete, İnegöl'de basılmış. İsmi Yenişehir Postası. Ben altıncı gazeteciyim. Ama bir takım politik nedenlerden dolayı hep dışarıda basılmış. Benim gazetemin ismi Yenişehir. Bu gazetenin bütün yıllıklarını ben yaptım. Yenişehir arşivi çalışıyorum, epey de bir yol katettim...
Beni en çok sevindiren olay...
Basın Yayın Müdürlüğü’nün açtığı yarışmada iki ödül birden aldım. 1975 yılında. İkinci Basın Kurultay’ında, Hilton’da. Birçok ödül ve plaketim var. Artık ödül ve plaket almak da çok kolaylaştı.
Beni en çok üzen olay…
Üzüldüğüm şeyleri unutmak gibi güzel bir huyum var. Bu yüzden aklıma bir şey gelmiyor.
Evlilik…
1972 de evlendim. Mustafa Ata 1973'de, 10 Kasım saat 9'da Cumhuriyetin ellinci yılında dünyaya geldi. O yüzden adı Ata. İkinci oğlum da benimle aynı günde, 28 Şubatta sekiz aylık dünyaya geldi. Halil Ataner koyduk adını.

                                                                             Gazetecilikte 50. yılı (2015)

Eski Yenişehir yeni Yenişehir…
EskiYenişehir bir köydü. Şimdiki Yenişehir de büyük bir köy. Sinan Çulluk ile yazışırız bazen, Osmanlı arşivcisi. Annesi Yenişehirlidir. Şehircilik adına Yenişehir’de bir şey yapılmadığını düşünüyorum.
Unutmadıklarım…
İlk matbaayı kurduğumda 18 yaşında lise öğrencisiydim. Babamın kahvesi vardı. Babama, bu çocuk seni batırır, demişler. Ama ben on ay sonra babama kahveyi kapattırdım, işi büyüttüm. Ve halen devam ediyorum mesleğe.
Üç Ali Bilgiç var: Matbaacı, Şair ve Gazeteci...
On sekiz yaşımda ilk şiir kitabım Tutsak Gözler’i bastım. Yirmi yaşımda ikincisini bastım: Kırık Senfoni. Yeşil Hoca adlı araştırma kitabımı da 2000’li yıların başında bastım. Yayınlanacak sekiz on kitabım daha var ama ekonomik sıkıntılar yüzünden beklemedeyim şu an.
Yenişehir bir kültür yuvası…
Kütüphaneyle altlı üstlüyüz. Yirmiye yakın matbaacı, şair ve edebiyata ilgi duyan genç zaten buranın müdavimi. Gençlerle aram iyidir yani. 1983 de NATO’nun davetlisi olarak Brüksel’e gittim. Orada Ermeni terör örgütü ASALA’nın bombalı suikastından taksicinin uyanıklığı sayesinde kurtuldum.

Kaynak: Yenişehir Yörem gazetesi- 12.1.2017
http://www.yenisehiryorem.com/roportaj/on-parmaginda-on-marifet-ali-bilgic---/

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 12/10/22