Uğur Ozan Özen


Uğur Ozan Özen ile Söyleşi

Bursa'da Tiyatro

"Bir Zamanlar Bursa Devlet Tiyatrosu'nda"

Mudanya'da Güzel Sanatlar Fakültesi Açılmalı Mıydı?

Bursa'nın Kültür İnsanları 

 

 

 

                                

     Bursa’da doğdu. Setbaşı İlköğretim Okulu, Çelebi Mehmet Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu.

    Bursa Araştırmaları, Prusa Şehrengiz, Yeşil Bursa, Patikalar, Bursa’da Zaman, Bursa’da Yaşam, Ihlamur, Dergâh, Bursa Günlüğü, Kulis Tiyatro, Yeni Tiyatro, Bursa Defteri, Toplumsal Tarih, Müteferrika, En Dergi, Varlık dergilerinde, aylık Tiyatro ve Yenişehir, haftalık Bursa Görüş gazetelerinde birçok makalesi yayımlanmıştır.

                    

    Ekim 2019’da Kulis Tiyatro dergisinin yayın kurulu üyesi, Ağustos 2021’de Tiyatro… Tiyatro… dergisinin Bursa temsilcisi olmuştur.

    Bursa Oda Tiyatrosu, Mustafakemalpaşa’da Tiyatro, Tiyatroyla Geçen Ömrüm (Hazırlayan), Bursa Devlet Tiyatrosu’nun Efsane Müdürü Âli Cengiz Çelenk, Bir Zamanlar Bursa Devlet Tiyatrosu’nda (Hazırlayan), Bursa’daki Kitapçıların Son Yüzyılı, Bursa Tiyatro Tarihi Araştırmaları, Bursa Tiyatro Tarihi Araştırmaları II adlı kitapları yazmıştır.

                       

                        

   Bursa Şehir Kütüphanesi en çok kitap okuyan öğrenci (Mart 2001), Mehmet Ali Deniz Bursa Araştırmaları Kütüphanesi en çok kitap okuyan ikinci kişi (Mart 2009), Bursa Atatürk İl Halk Kütüphanesi en çok kitap okuyan kişi (Mart 2011).

   Bursa Oda Tiyatrosu kitabı ile Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları 2012 yılı Jüri Özel Ödülünü ve Bursa’daki Kitapçıların Son Yüzyılı kitabı ile Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları 2019 yılı Akademi Dışı Başarı Ödülünü kazanmıştır.

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 21/10/22