Naci Pehlivan (1945- )

Gemlik Atatürk Parkı

Bursa'nın Kültür İnsanları

Bursa'nın Simgeleşmiş Kişileri

 

                                                                                                         

     Burdur’un Gölhisar ilçesine bağlı İbecik köyünde doğdu. İlköğrenimini köyünde yaptıktan sonra, ortaokulu Fethiye’de bitirdi. Çanakkale Öğretmen Okulu'nu okuduktan sonra 1963 yılında Bingöl, Solhan Şimşirpınar köyüne ilkokul öğretmeni olarak atandı.

      
    Aynı yıl Bursa Eğitim Enstitüsü'nün sınavlarını kazanarak fen bölümüne kaydoldu. Birinci sınıfı okuduktan sonra bir yıl ara vererek Burdur, Gölhisar Yusufça köyünde ilkokul öğretmenliği yaptı. 1966 yılında Eğitim Enstitüsünden mezun oldu ve Diyarbakır Hazro Ortaokulu fen bölümü öğretmenliğine atandı. Müdür vekli olarak burada ilk defa ortaokul açtı.
    Daha sonra Diyarbakır Lice Ortaokuluna tayin oldu. 1970 yılında Malatya Ortaokulu Müdürlüğüne atandı. 1971 yılında burada ilk liseyi açtı. 1975 yılına kadar bu lisenin müdürlüğünü yaptı.
    1975 yılında askerlik dönüşü Gemlik Armutlu Ortaokulu'na,1977’de Gemlik Umurbey Ortaokul Müdürlüğüne atandı. Umurbey’de 9 yıl çalıştıktan sonra Gemlik Gazi İlköğretim Okulu Müdürlüğüne atandı. Bu okulun ilk kuruculuğunu yaptı. Böylece biri ilk, biri orta, biri de lise olmak üzere üç okulun kuruculuğunu yaptı. 1996 yılında emekli oldu. Evli ve iki çocuk sahibidir.
    Çalıştığı yıllarda araştırma çalışmalarına başladı. Emekli olduktan sonra bu çalışmalar yoğunluk kazandı. İlk eseri “Umurbey”dir. Zaman zaman Bursa Araştırmaları Vakfı'nın çıkardığı “Bursa” dergisine Gemlik ve köyleri ile yaptığı araştırma yazıları yayınlandı. Yine Gemlik’te günlük bir gazetede bu bölge ile ilgili tarih ve kültür yazıları yayınlanmaktadır.

     

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 20/10/22